ENROPE

Projekti kokkuvõte

ENROPE

European Network for Junior Researchers in the Field of Plurilingualism and Education

ENROPE on rahvusvaheline koostööprojekt, mille eesmärk on pakkuda kvalifikatsiooni ja võrgustike loomist keeleõppe ja mitmekeelsuse valdkonna noorteadlaste professionaalseks arenguks. ENROPE projekt tegutseb keeleõppe uurimise ja keeleõpetuse kokkupuutepunktis. ENROPE edendab uurimispõhist ja teaduspõhist õppetöö arendamist, rõhutades õpikeskkonna keelelise ökoloogia vajalikkust. 

ENROPE
   

Tänapäeva Euroopa ühiskonda iseloomustab kasvav mitmekesisus keelte, kultuuriliste eelistuste ja sotsiaalmajanduslike võimaluste tekkimise osas, mis ulatuvad üle rahvus-, kultuuri- ja keelepiiride. Seega on üldtunnustatud, et keeled edendavad Euroopa kodanike majanduslikke, poliitilisi ja kultuurilisi osalemisvõimalusi. Keeled soodustavad sotsiaalset ühtekuuluvust ja mitte vähem tähtsana isiklikku arengut. Seepärast on EL võtnud vastu ja toetab hariduspoliitilisi meetmeid, mis on suunatud mitmekeelsete kodanike haridusele tänapäeva Euroopa ühiskonna põhimõtteliselt mitmekeelses maailmas.

Haridus mitmekeelsuse suunas on Euroopa integratsiooni keskmes ning see on tihedalt seotud võitlusega sotsiaalmajandusliku, poliitilise ja kultuurilise võrdsuse eest. Selle taustal tundub üsna problemaatiline, et võõrkeeleõpe on säilitanud oma ühekeelse iseloomu: võõrkeeleõpe on jäänud rahvuskultuuride, riiklike uurimistraditsioonide ja riiklike haridussüsteemide küsimuseks. Erinevate keelte õpetamine ühe ja eraldi süsteemina on suures osas kahtluse alla seadmata, nagu ka kohalik keeleõpetuse poliitika ja tavad. Nooremad teadlased, kes sisenevad sellesse valdkonda oma karjääri alguses, leiavad selle paradoksaalselt ühekeelses seisundis.

Jätkusuutlik võrgustik

Intensive Study Week, Berlin (June 2019)
  

ENROPE-projekt tegutseb keeleõppe uurimise ja keeleõpetuse kokkupuutepunktis. Projekti loogika lähtub mitme- ja mitmekeelsusest kui sotsiaalsest ja isiklikust enesestmõistetavusest. Seega julgustab ENROPE nii teadlasi kui ka võõrkeeleõpetajaid arendama mitmekeelsemat mõtteviisi ja professionaalset harjumust, mis peegeldab keeleõppe uurimistööd ja keeleõpetuse praktikaid ühiskonna mitmekeelsuse ja individuaalse mitmekeelsuse valguses. Projekti raames luuakse jätkusuutlik võrgustik võõrkeeleõpetuse nooremteadlaste jaoks ning püütakse arendada tugevat ja reflekteeritud kutseidentiteeti. 

Selle eesmärgi saavutamiseks loob ENROPE intensiivse õppeprogrammi (ISP), mis pakub nooremteadlastele võimalusi piiriüleseks koostööks ja erialaseks kvalifikatsiooni tõstmiseks. ISP koosneb kolmest iga-aastasest koolitusnädalast, mis on seotud ja mida täiendatakse korrapäraste veebipõhiste koolitusetappide kaudu, ning see soodustab koostööd ja kvalifikatsiooni kahel omavahel seotud tasandil: 1) erialane temaatiline vahetus ja teadustegevuse refleksioon mitme- ja mitmekeelsuse valguses ning 2) teadlaste enda professionaalse identiteedi refleksioon ja arendamine seoses mitme- ja mitmekeelsusega. Seega ühendab projekt koostöö kaudu toimuva erialase kvalifikatsiooni ja pedagoogilise tegevuskava, mis põhineb kogemuslikul õppimisel ja refleksioonil.

Ellu viimine

Europe ENROPE partners
  

ENROPE toob kokku noorteadlased erinevatest keeleõppeuuringutega seotud erialadest ning tagab akadeemilise vahetuse ja mõttevahetuse interdistsiplinaarse ja transdistsiplinaarse keskkonna. Kuna projekti sihtrühmaks on haridusteadlased ja ka uurivad pedagoogid, siis kasutab projekt ära teaduse ja hariduse vastastikust tugevdamist. Kuna keeleõpetuse teadlaskarjäärid liiguvad tavaliselt keeleõpetuse ja teadustöö vahel, koostatakse selle projekti raames kvalifikatsiooni käsiraamat teadlastele ja juhendajatele, et parandada tulevaste keeleõpetuse spetsialistide ja juhtide kvalifikatsiooni, värbamist ja valikut. ENROPE edendab uurimispõhist ja teadusuuringutega seotud klassiruumi arendamist, mis on tundlik klassiruumi ja selle keskkonna lingvistilise ökoloogia suhtes, et edendada kvaliteetset ja uuenduslikku keeleõpetust.

Lisaks sellele pakub teadlaste koostööks ja erialaseks refleksiooniks mõeldud veebiplatvormi arendamine mitmekülgset ja avatud digitaalset keskkonda kaugõppeks ja võrgustike loomiseks mitmekeelsuse kontekstis. Sisseehitatud e-portfoolio toimib nii keeleõppe teadlastele kui ka keeleõpetajatele võimendava vahendina, mis võimaldab neil tegeleda sisulise professionaalse refleksiooniga, mis ulatub kaugemale akadeemiliste distsipliinide instrumentaalsetest oskustest ja mida saab seega kohandada igas haridusvaldkonnas, mida mitmekeelsed ökoloogiad otseselt või kaudselt mõjutavad.

ENROPE konsortsium

The consortium in Tallinn, January 2020
  

ENROPE'i teostab konsortsium, mis koosneb üheksast Euroopa partnerist (kaheksa ülikooli ja üks teaduskeskus), kes esindavad erinevaid keeli ja erialasid. Konsortsiumi täiendab suur võrgustik assotsieerunud partneritest Euroopas ja väljaspool, mis hõlbustab ENROPE'i ulatust ja jätkusuutlikkust kogu projekti kestuse jooksul ja pärast selle lõppu.

Projekti info

Periood:         09/2018 - 8/2021

Projekti number:     2018-1-DE01-KA203-004253

Eelarvet:     € 372.147

Partnerid:
Goethe-Universität Frankfurt (DE), Humboldt-Universität zu Berlin, (DE - coordinating partner), İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (TR), Tallinna Ülikool (EE), University of Exeter (UK), Universitat Ramon Llull Barcelona (ES),  Universität Siegen (DE), Université Sorbonne Nouvelle Paris 3 (FR), Mercator European Research Centre/ Fryske Akademy (NL).

ENROPE Facebook    ENROPE Twitter